Jak zabudować stelaż WC?
Data publikacji 19 maja 2023Marzysz o estetycznie wykończonej i modnej ubikacji? Obecnie najlepsze efekty aranżacyjne można uzyskać za pomocą stelaży podtynkowych WC. Modele te umożliwiają montaż całego zbiornika na wodę wraz z wężykami i rurami kanalizacyjnymi w ścianie. Na zewnątrz na widocznej stronie znajduje się tylko miska WC wraz z klapą oraz estetyczny przycisk. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się nie tylko w małych ubikacjach, ale także obszernych łazienkach. Ułatwia czyszczenie ubikacji, a także pozwala osiągnąć naprawdę doskonałe efekty aranżacyjne. Co jednak będzie Ci potrzebne do zabudowy stelaża? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Stwórz konstrukcję z profili aluminiowych
Większość stelaży podtynkowych WC składa się z metalowej konstrukcji, w której umieszcza się zbiornik z wodą. Pierwszym etapem jego montażu powinno być przymocowanie stelaża do ściany i ustalenie wysokości, na której będzie znajdowała się miska. Stelaż najczęściej przykręca się za pomocą śrub do podłogi i do ściany.
Następnym krokiem jest zbudowanie stelaża z aluminiowych profili, do których będzie się montować materiały wykańczające. Profile te w zależności od tego, czy nad spłuczką chcesz mieć półkę, czy też nie, będą sięgać różnej wysokości. Aby dobrze wykorzystać przestrzeń małej łazienki, warto zabudować WC do wysokości spłuczki, a miejsce ponad nią zagospodarować na dodatkowe szafki np. na dodatkowy papier toaletowy.
Zabuduj stelaż płytami kartonowo-gipsowymi
Jakim materiałem najlepiej zabudować stelaż WC? W tym wypadku najczęściej wybierany jest karton gips. Materiał ten daje odpowiednią sztywność konstrukcji i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto można dowolnie go wykańczać za pomocą płytek lub farby. Dużą zaletą jest także łatwość przycinania go do odpowiednich rozmiarów. Zrobisz to za pomocą specjalnej piłki ręcznej lub szlifierki kątowej. Dzięki temu zabudujesz bez większego problemu nawet WC narożne.
Do zabudowy stelaża WC wybieraj karton gips zielony. Pokryty jest on dodatkową powłoką wodoszczelną, dlatego polecany jest do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności powietrza.
Na początku dobrze zmierz stelaż i odpowiednio przytnij płytę. Do stelaża WC i profili aluminiowych możesz przykręcić płytę za pomocą wiertarko-wkrętarki i specjalnych śrub. Jeśli chcesz mieć pewność, że łeb śruby nie wejdzie głębiej – użyj metalowych podkładek.
Kiedy masz już zabudowany stelaż, możesz wykończyć go płytkami lub farbą w zależności od koncepcji aranżacyjnej łazienki. Na sam koniec zamontuj miskę i przycisk.
Wybrałeś do swojej łazienki stelaż podtynkowy WC, ale nie wiesz, jak go zamontować? W podpięciu rur i wężyków może pomóc Ci hydraulik, jednak z samą zabudową stelaża WC spokojnie poradzisz sobie samodzielnie. Koniecznie wyposaż się w profile aluminiowe i karton gips. Dzięki temu stworzysz najpierw stelaż, a następnie pokryjesz go płytami gipsowymi. Do montażu płyt przyda Ci się także wkrętarka i śruby z podkładkami. Na sam koniec pokryj zabudowę wybranym materiałem wykańczającym oraz załóż misę i przycisk.