athome.com.pl

Strona o wnętrzach, domu, ogrodzie.

Ogród

Aranżacja małego ogrodu marzeń

Aranżacja małego ogrodu marzeń

Mogłoby się wydawać, że aranżacja małego ogrodu jest czymś prostym do wykonania. Niestety jednak nie wystarczy zasadzić kilku drzewek, krzewów czy kwiatów, choć i samo to mogłoby dać zadowalające efekty. Musimy pamiętać, że ogród będzie naszą oazą spokoju, miejscem, gdzie będziemy mogli odpocząć, a także się zrelaksować w otoczeniu zieleni.

Często jednak zdarza się, że nie mamy za dużo miejsca na jego aranżację, a chcemy by był jednocześnie ładny, jak i funkcjonalny. Podpowiadamy jak go zaprojektować by był piękny i praktyczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rośliny posadzić w ogrodzie
  • na czym się skupić decydując się na utworzenie ścieżki
  • jakie meble idealnie sprawdzą się w małym ogrodzie
  • na jakie dekoracje ogrodowe warto postawić

Jak stworzyć udane i funkcjonalne miejsce? – kilka prostych wskazówek

Aranżacja małego ogrodu wymaga odpowiedniego podejścia do tematu, ponieważ jesteśmy ograniczeni głównie przez ilość miejsca jakie mamy do zagospodarowania.

Warto również pamiętać o tym, że ogrody małej powierzchni nie mają takiego samego charakteru, jak większe. Musimy pamiętać o tym, że nie będzie tam miejsca na duże, piękne i zielone trawniki. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji ogrodu.

Aranżacja małego ogrodu – rośliny

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń musimy pamiętać o tym, że nie powinniśmy rozmieszczać dużych roślin, bo oczywiście po rozrośnięciu się, zajmą one dużo miejsca. Warto więc wybrać niewielkie gatunki krzewów i kwiatów. Tu możemy zdecydować się na rośliny, które będą rosły nisko przy ziemi. Warto jednak pamiętać, że takie rośliny, mogą nie być za bardzo widoczne.

Aranżacja małego ogrodu – ścieżki ogrodowe

Pierwsze, co warto mieć na uwadze, to aby ścieżki nie były zbyt wąskie, ani zbyt szerokie. Z wąskich będzie nam się źle korzystało, a te szersze, mogą przytłoczyć swoją ciężkością cały ogród.Dodatkowo jeżeli chodzi o ścieżki, to należałoby wybrać taki materiał, który będzie łatwy w utrzymaniu.

Meble ogrodowe

aranżacja małego ogrodu

Ogrody małej powierzchni wymagają także odpowiedniego umeblowania. Niestety, nie można tam umieszczać zbyt dużych i ciężko wyglądających elementów, ponieważ będą one przytłaczały całą przestrzeń. Warto pamiętać o tym, że warto wybrać takie meble, które będą swoją lekkością nadawały naszemu miejscu charakteru. Warto również pamiętać, że meble te, będą miejscem, w którym będziemy odpoczywać, zatem warto zadbać by były one wygodne.

Dodatki ogrodowe

Aranżacja małego ogrodu marzeń, to również przeróżne dodatki, które możemy wkomponować w przestrzeń. To na co się zdecydujesz, w dużej mierze powinno być zależne od twoich upodobań lub, na przykład od panującej obecnie pory roku.

Wiosną czy latem możesz na większych drzewach zamontować hamak i powiesić lampki, o ciepłej barwie. Późnym wieczorem nadadzą odpowiedniego klimatu.

Natomiast wraz ze zbliżającą się zimą, choć jest to mało praktyczne, możemy wstawić ławkę lub mniejsze meble ogrodowe, które obsypane śniegiem stworzą klimat nostalgii. Zapewniam cię, że z pewnością będzie to skupiało na sobie całą uwagę.

W szarą zimową pogodę idealnie sprawdzi się również altanka oprószona śniegiem, która również może być podstawą do powieszenia światełek.

Udostępnij