Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom zabezpieczanie wykopu

Czego użyć do zabezpieczenia wykopu?

Data publikacji 17 kwietnia 2023

Zabezpieczenie terenu prowadzenia prac budowlanych jest obowiązkiem realizatora robót. Zwykle wykorzystywane są do tego tymczasowe ogrodzenia metalowe, ale w przypadku prowadzenia drobnych prac budowlanych lub remontowych ich zamiennikiem mogą być tańsze rodzaje zabezpieczeń, takie jak taśma ostrzegawcza materiałowa lub foliowa. Taśmę rozciąga się wokół miejsca prowadzenia prac, przed krawędziami wykopu, w ten sposób informując osoby postronne o istniejącym niebezpieczeństwie.

Taśmy odgradzające jednorazowe i wielokrotnego użytku

Do odgradzania przestrzeni i oznaczania miejsc niebezpiecznych, na przykład wykopów, wykorzystuje się różne rodzaje taśm odgradzających. Najpopularniejszą wersją tego typu zabezpieczeń tymczasowych są taśmy foliowe sprzedawane w rolkach, najczęściej biało-czerwone. W sprzedaży dostępne są również trwalsze, różnokolorowe taśmy ostrzegawcze materiałowe, niekiedy uzupełnione napisem “Zakaz Wstępu” lub podobnym. Taśmy tekstylne charakteryzują się większą odpornością na zerwanie, są dzięki temu trwalsze i można używać ich wielokrotnie. Co warte podkreślenia, taśma ostrzegawcza materiałowa, na przykład nylonowa, jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a tym samym nadaje się do wykorzystania w terenie otwartym, również podczas deszczu.

Odgrodzenie przestrzeni taśmą

W odróżnieniu od fizycznej bariery w postaci tymczasowego ogrodzenia z metalowych lub plastikowych paneli ogrodzeniowych foliowe i materiałowe taśmy ostrzegawcze mają jedynie informować o zakazie wstępu na określony teren. Tego typu zabezpieczenie nie stanowi przeszkody dla ludzi lub zwierząt, ale informuje o potencjalnym niebezpieczeństwie, ostrzegając przed wejściem na ogrodzony taśmą obszar. Zaletą tego typu odgrodzeń jest niski koszt i szybkość ich wykonania. Taśma ostrzegawcza materiałowa lub foliowa może być rozciągnięta na dużą odległość bez konieczności stosowania wielu słupków. Do jej mocowania można wykorzystać istniejące elementy infrastruktury drogowej, a także części budynków, drzewa lub pojazdy. To znacząco obniża koszty wykonania tymczasowego zabezpieczenia terenu i sprawia, że usunięcie bariery po zakończonej pracy lub wydarzeniu zajmuje niewiele czasu.

Wykonanych z syntetycznych tkanin, materiałowych taśm ostrzegawczych używa się nie tylko do zabezpieczenia miejsc prowadzenia robót budowlanych, drogowych lub innych, ale także do odgradzania przestrzeni na różnego rodzaju imprezach plenerowych, na przykład na koncertach, festynach, maratonach, rajdach samochodowych i wyścigach kolarskich.

Redakcja athome.com.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści zajmujący się tematyką ogrodów, wnętrz, życia domowego i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą oraz praktycznymi poradami, które inspirują naszych czytelników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz do aktywnego i satysfakcjonującego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?