athome.com.pl

Strona o wnętrzach, domu, ogrodzie.

Ogród

Czy warto kupić system nawadniający?

Czy warto kupić system nawadniający?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się system nawadniający. Podstawowym warunkiem, który zapewnia utrzymanie ogrodu w należytym stanie jest właśnie odpowiednie nawadnianie trawnika. Bez wątpienia bardzo czasochłonne bywa podlewanie roślin. Dotyczy to szczególnie osób, które mają ogrody o bardzo dużej powierzchni. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest system nawadniający, a także wymienimy jego najważniejsze zalety.

System nawadniający – zalety

Oszczędność ludzkiej pracy jest najważniejszą korzyścią wynikającą z posiadania systemu automatycznego nawadniania. Dzięki temu już nigdy więcej nie będziesz skazany na podlewanie zielonych terenów wokół twojej posiadłości. Jedyne co będziesz musiał zrobić to uruchomić system wiosną, a następnie go odwodnić przed sezonem zimowym. Można śmiało powiedzieć, że oszczędzasz czas i wodę dzięki systemowi.

Podlewanie trawnika

system nawadniający

Warto podkreślić, że nawet kilka godzin może ci zająć tradycyjne podlewanie ogrodu o dużej powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na zraszacz automatyczny, to prawdopodobnie zajmie ci to kilka minut. Fakt oszczędności wody może być dla wielu osób zadziwiający. Według badań tradycyjne podlewanie zużywa ponad 60% więcej wody. Wynika to z tego, że wiele osób podlewa rośliny w niewłaściwym czasie i niewłaściwej ilości. Lepiej nie podlewać roślin w południe, ponieważ jest wtedy duża szansa, że woda po prostu wyparuje. Tak samo trzeba unikać podlewania wieczorem, ponieważ rośliny mogą zachorować na choroby grzybowe. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście podlewanie roślin o poranku. Nie będziesz musiał wcale wstawać o świcie, jeśli właściwie zaprogramujesz system. Zdrowie i prawidłowy rozwój roślin są kolejną ważną zaletą.

Osoby, które metodą tradycyjną podlewają rośliny popełniają przeważnie wiele błędów. Przykładowo może to być zbyt mała ilość wody, przez co korzenie nie otrzymują wystarczającej ilości wody, a nawilżeniu ulegnie jedynie górna warstwa gleby.

Odpowiednie nawodnienie

Warto pamiętać, że pozostawienie wody na liściach roślin też jest poważnym błędem. Dla osób podróżujących automatyczne nawadnianie jest bardzo ważną zaletą. Rośliny są odpowiednio nawodnione nawet podczas dłuższej nieobecności właścicieli. Wszystko za sprawą elektronicznego sterownika oraz czujnika wilgotności gleby. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wyżej wymienione urządzenia nie wymagają nadzoru człowieka. Nie można też zapominać o estetyce terenów zielonych. Całkowicie niewidoczny dla oczu jest właściwie zaprojektowany system nawadniania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że automatyczne systemy nawadniania mają też swoje wady. Przede wszystkim jest to wysoka cena wykonania projektu oraz instalacji. Warto wspomnieć, że jest to jednorazowy wydatek, dlatego później nie trzeba będzie więcej inwestować. Można mieć również pewność, że inwestycja naprawdę szybko się zwróci.

Dla osób, które dopiero planują budowę domu, automatyczne nawadnianie jest idealne. Jeśli posiadasz już ogród to niestety musisz się liczyć z tym, że trzeba będzie przekopać teren. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jakie zalety mają systemy nawadniające.

Udostępnij