athome.com.pl

Strona o wnętrzach, domu, ogrodzie.

Lifestyle

Kiedy zamówić peszel z pilotem?

Kiedy zamówić peszel z pilotem?

Do montażu podtynkowego przewodów elektrycznych, światłowodów lub innych rodzajów kabli instalacyjnych wykorzystuje się elastyczne rurki karbowane, które stanowią rodzaj osłony dla kabli, ułatwiając również w przyszłości rozbudowę instalacji o dodatkowe elementy bez konieczności zrywania podłóg czy zbijania tynków. Peszel z pilotem jest szczególnym przykładem tego typu rurki. Kupujący otrzymuje zarówno peszel, jak i pasujący do niego pilot, czyli rodzaj sztywnego przewodu, którym można przeciągać kable.

Rury i węże instalacyjne

Do przeciągania i zabezpieczenia przewodów elektrycznych prowadzonych w gruncie, pod tynkiem, w stropie lub podłodze, przeznaczone są zarówno rury sztywne gładkie, jak i charakterystyczne peszle z pilotem lub bez pilota. W niektórych zastosowaniach ich zamiennikiem mogą być koszulki ochronne, na przykład koszulki wykonane z włókna szklanego. Peszle są przykładem elastycznych węży instalacyjnych, przez które przeciąga się różnego rodzaju kable. Peszel z pilotem jest niczym innym jak karbowaną rurką elastyczną o określonym przekroju, wyposażoną w specjalny drut (pilota), który pozwala przeciągnąć przez nią kabel elektryczny, światłowód lub przewód telefoniczny. W sprzedaży dostępne są same peszle lub ich wersje z pilotem. Oczywiście jeden pilot może być stosowany wielokrotnie, w wielu różnych peszlach. 

Kiedy potrzebny jest pilot?

Przeciągnięcie kabla elektrycznego przez peszel o długości kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów może być trudne, zwłaszcza jeśli rurka zagina się w kilku miejscach. Wówczas najlepszym wyborem jest zakup peszla z pilotem lub zastosowanie uniwersalnego pilota (drutu) o dużej sztywności, z odpowiednią końcówką, który z łatwością przeciśnie się przez całą długość rurki, również w miejscach jej zagięcia. Gdy kabel elektryczny lub inny przewód instalacyjny ma być przeciągnięty na krótkim odcinku, stosowanie pilota może okazać się niepotrzebne. Peszel z pilotem sprawi się przy budowie dłuższych odcinków instalacji, na przykład wówczas, gdy instalacja elektryczna wychodzi z domu i jest przeciągana pod ziemią do zlokalizowanej w ogrodzie altany, składziku lub garażu. 

Zakup peszla wyposażonego w pilota może ułatwić przeciąganie kabli elektrycznych lub innych, gdy układane odcinki peszla są długie i w wielu miejscach zaginają się pod kątem. Wówczas przeciągnięcie kabli przez rurkę bez pomocy sztywnego przewodu jest niewygodne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Gdy peszle są krótkie, z przeciąganiem przez nie kabli, z powodzeniem można poradzić sobie bez pilota. 

Udostępnij