athome.com.pl

Strona o wnętrzach, domu, ogrodzie.

Hobby

Makramy DIY – od czego zacząć?

Makramy DIY – od czego zacząć?

Bogato zdobione makramy DIY stanowią oryginalną i niezwykle stylową ozdobę. Elementy dekoracyjne wykonane z bawełnianych sznurków staną się, między innymi doskonałym uzupełnieniem aranżacji w stylu boho.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest makrama
  • podstawowe informacje o technice
  • makramy DIY

Makrama – co to takiego?

Makrama to jedna z technik dekoracyjnych, podczas której wykorzystuje się różnego rodzaju sznurki. Warto pamiętać o tym, że podczas wyplatania makram nie trzeba korzystać z narzędzi takich jak druty czy szydełko. Ozdobne makramy wyplata się tylko i wyłącznie przy pomocy rąk.

Dzięki użyciu metody dekoracyjnego zaplatania sznurków możliwe staje się stworzenie zarówno ozdobnych dodatków, jak i przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie techniki pozwala między innymi na stworzenie podkładek pod talerze, kwietników czy różnego rodzaju ozdobnych zawieszek.

Warto pamiętać o tym, że słowo „makrama” używane jest nie tylko w odniesieniu do techniki wyplatania, ale stosuje się je również jako określenie wytworzonych przedmiotów. Bardzo często można spotkać się między innymi z makramami na ścianę

Technika makramy – podstawowe informacje

Tworzenie ozdób przy wykorzystaniu techniki dekoracyjnego zaplatania to kwestia wymagająca sporej praktyki. Makramy tworzone są poprzez wiązanie, zaplatanie, nawijanie czy skręcanie sznurków – warto pamiętać o tym, że osoby zajmujące się wytwarzaniem makram korzystają z wielu splotów, dzięki którym możliwym staje się stworzenie unikatowych i niezwykle efektownych wzorów.

Podczas tworzenia makram wykorzystywany jest głównie sznurek bawełniany – duża popularność bawełny wynika przede wszystkim z łatwości obróbki, warto pamiętać również o tym, że bawełniane sznurki są jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Niekiedy, szczególnie w przypadku nieco bardziej doświadczonych rękodzielników, można spotkać się także z makramami wykonanymi z lnu – warto zaznaczyć, że w przypadku początkujących artystów wyplatanie makram z lnu może okazać się dość sporym wyzwaniem.

Makramy DIY – od czego zacząć?

makramy diy

Makramy DIY cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego na wykonanie ozdób ze sznurka decydują się między innymi osoby, które poszukują oryginalnego sposobu na ciekawą dekorację. Do zrobienia makramy DIY, oprócz dobrej jakości sznurka, koniecznym okaże się także opanowanie techniki wiązania podstawowych węzłów. Podczas tworzenie makram przyda się między innymi umiejętność wiązania tzw. węzła mocującego, który posłuży do zawieszenia sznurka na drążku. Przygotowanie węzła mocującego należy rozpocząć od złożenia sznurka na pół oraz przełożenia go nad drążkiem. Kolejny krok stanowi przewleczenie dwóch końcówek sznurka przez otrzymaną pętelkę oraz dokładne zaciśnięcie węzła.

Oprócz węzła mocującego podczas tworzenia makram powszechnie wykorzystuje się także węzeł płaski. Węzeł płaski zaplatany jest zazwyczaj z 4 sznurków złożonych na pół. Wiązanie węzła płaskiego należy rozpocząć od przełożenia pierwszego sznurka pod czwartym. Następnie czwarty sznurek przekłada się pod środkowymi, tak aby przechodził on przez pętelkę powstałą w pierwszym. Ostatnim krokiem jest zaciśnięcie powstałego wiązania i powtórzenie wszystkich czynności w przeciwnym kierunku. Warto pamiętać o tym, że opanowanie prostych węzłów makram to podstawa, która przyda się podczas tworzenie nieco bardziej skomplikowanych wzorów.

Udostępnij