Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Okulary do komputera

Okulary do komputera – skuteczna ochrona przed niebieskim światłem

Data publikacji 20 lutego 2024


Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne nie jest obojętna dla zdrowia. Osoby spędzające długie godziny przed monitorami komputerów i laptopów, oglądające telewizję lub

korzystające ze smartfonów doświadczają wielu przykrych dolegliwości. Sposobem na ich uniknięcie jest zastosowanie okularów ochronnych. Kiedy warto nabyć okulary do pracy na komputerze? Na czym polega ich działanie?

Na jakie dolegliwości pomóc mogą okulary do komputera?

Światło niebieskie nie jest obojętne dla zdrowia. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup okularów ochronnych, takich jak te dostępne na stronie https://safetyline.pl/okulary-do-komputerow/. Jakich dolegliwości można dzięki nim uniknąć?

Do najważniejszych problemów osób pracujących przed monitorami należą kłopoty z oczami. Po wielu godzinach wpatrywania się w ekran oczy są zmęczone, podrażnione i zaczerwienione. Można odczuwać uporczywą suchość oczu, która z kolei sprzyja rozwijaniu się wtórnych infekcji. Mimowolne pocieranie suchych oczu może także prowadzić do dużo poważniejszych urazów mechanicznych. Poza tym światło niebieskie zaburza naturalne procesy wydzielania melatoniny w organizmie, co skutkuje problemami ze snem, takimi jak bezsenność lub częste budzenie się w ciągu nocy. W takiej sytuacji nietrudno o kolejny problem – chroniczne zmęczenie. Osoby pracujące przed komputerami często skarżą się również na bóle głowy lub zmniejszoną ostrość widzenia. Okazuje się, że wszystkie te problemy mogą mieć bezpośredni związek z ekspozycją na światło niebieskie. Zastosowanie okularów ochronnych do pracy na komputerze może skutecznie poprawić komfort pracy.

Na czym polega działanie okularów ochronnych do komputera?

Okulary ochronne do pracy przed komputerem działają na zasadzie filtra światła niebieskiego. Dzięki pokryciu szkieł specjalną powłoką ochronną, szkodliwe promieniowanie nie dociera do oczu osoby przed monitorem. Zastosowanie takiego filtra w najmniejszym stopniu nie pogarsza właściwości użytkowych okularów, w tym ich mocy optycznej. Jego zastosowanie chroni gałki oczne przed nadmiernym przesuszeniem. Zabezpiecza również plamkę żółtą oka przed przyspieszoną degeneracją, tym samym pozwalając na uniknięcie pogłębiania się wad wzroku.

Osoby korzystające do pracy przy komputerze ze szkieł korekcyjnych powinny więc wybierać okulary zapewniające odpowiednią moc optyczną oraz filtr światła niebieskiego.

Kto może nosić okulary do pracy przed komputerem?

Okulary ochronne z filtrem światła niebieskiego przydadzą się osobom, narażonym na długotrwałą ekspozycję. Niezależnie od tergo, czy kontakt z ekranem wynika z pracy, czy z zamiłowania do długich sesji gier online, warto zaopatrzyć się w skuteczną ochronę. Co ważne, okulary ochronne dostępne są również dla osób, które na co dzień nie używają szkieł korekcyjnych. Producenci okularów ochronnych oferują również modele bez mocy optycznej. Nie są to więc okulary korygujące wadę wzroku, a jedynie „zerówki”, wyposażone w warstwę blokującą lub pochłaniającą niebieskie światło monitorów.

Niezależnie od tego, czy ekspozycja na niebieskie światło ma związek z pracą czy z wielogodzinnym oglądaniem telewizji, graniem w gry komputerowe lub korzystaniem ze smartfonu, odpowiedni filtr może zdecydowanie zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Trzeba pamiętać, że zwykłe okulary korekcyjne nie zapewniają ochrony przed promieniowaniem urządzeń elektronicznych. Wybierając kolejne, warto więc postawić na model o właściwej mocy optycznej, wyposażony jednocześnie w powłokę blokującą światło niebieskie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja athome.com.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści zajmujący się tematyką ogrodów, wnętrz, życia domowego i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą oraz praktycznymi poradami, które inspirują naszych czytelników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz do aktywnego i satysfakcjonującego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?