Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom agregaty

Gdzie najczęściej stosuje się stacjonarne agregaty prądotwórcze?

Data publikacji 19 kwietnia 2023

Zbudowane z prądnicy, silnika spalinowego i falownika, na ogół niewielkie i przenośne agregaty prądotwórcze, z jakimi można spotkać się m.in. na placach budów, dostępne są również w wersjach o dużo większej mocy. To urządzenia przystosowane do montażu na stałe, jako rodzaj zasilania awaryjnego lub podstawowego źródła energii elektrycznej. Każdy liczący się producent agregatów prądotwórczych ma swojej ofercie zarówno agregaty mobilne, jak i stacjonarne. Gdzie zwykle instaluje się ich drugą wersję?

Agregaty do zasilania awaryjnego

Gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niewielkie, jako źródła zasilania awaryjnego zwykle wykorzystuje się urządzenia o małej mocy, w tym zarówno urządzenia UPS (rodzaj baterii), jak i mobilne agregaty prądotwórcze. W ofercie producentów agregatów prądotwórczych bez problemu odnaleźć można przenośne urządzenia o mocy zaledwie kilku kW. Takie agregaty mają niewielkie rozmiary i mogą być stosowane w różnych miejscach, na przykład w warsztatach i sklepach. Ze względu na pracę silnika spalinowego są to jednak urządzenia dość głośne i emitujące spaliny, a zatem nienadające się do wykorzystania w pomieszczeniach zamkniętych, zwłaszcza mieszkalnych. Gdy potrzebne jest wydajnie źródło zasilania awaryjnego, sięga się po duże agregaty stacjonarne. Profesjonalny producent agregatów prądotwórczych ma w swojej ofercie zwykle dwa rodzaje takich urządzeń. Są to urządzenia w wersji wyciszonej i otwartej. Tego typu sprzęt stosuje się głównie w dużych instytucjach, takich jak urzędy, szpitale, firmy produkcyjne, hotele, serwerownie czy biurowce.

Agregaty jako podstawowe źródło prądu

W miejscach, do których nie doprowadzono linii energetycznej, podstawowym źródłem prądu może być tradycyjny agregat prądotwórczy lub generator prądotwórczy, który wymaga zewnętrznego źródła napędu, na przykład turbiny wiatrowej. Producenci agregatów prądotwórczych dysponują szerokim wyborem produktów, które sprawdzą się w charakterze urządzeń przeznaczonych do wytwarzania energii elektrycznej na małą i dużą skalę. Oferowane przez nich agregaty mobilne pozwalają wytwarzać prąd przez kilka-kilkanaście godzin na dobę. Duże agregaty stacjonarne są znacznie wydajniejsze i mogą pracować w trybie ciągłym. Producent agregatów prądotwórczych oferuje tego typu sprzęt przystosowany do obsługi dużych obiektów pełniących różne funkcje, na przykład gospodarstw rolnych i zakładów przemysłowych, ale oferowane przez producentów agregatów prądotwórczych urządzenia o dużej mocy mogą być stosowane również w ośrodkach wypoczynkowych i obiektach użyteczności publicznej.

Redakcja athome.com.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści zajmujący się tematyką ogrodów, wnętrz, życia domowego i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą oraz praktycznymi poradami, które inspirują naszych czytelników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz do aktywnego i satysfakcjonującego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?