Jak do neodymowego magnesu przymocować element drewniany?
Data publikacji 23 maja 2023Wykonane z żelaza, boru i neodymu, charakteryzujące się dużą siłą magnetycznego oddziaływania, niewielkie magnesy neodymowe znajdują wiele zastosowań praktycznych. Są używane do mocowania i chwytania. Dzięki zastosowaniu dodatkowych obudów z gwintem można łączyć je z elementami drewnianymi lub dowolnie innymi. Przykładem są magnesy neodymowe z gwintem zewnętrznym stalowym, które można wkręcić w tuleję gwintowaną.
Magnesy z obudową gwintowaną
Jednym z najprostszych sposobów na stworzenie trwałego połączenia magnesu z elementem drewnianym jest jego wkręcenie w ten element. Można wykorzystać do tego celu zwykły wkręt, gdy magnes jest wyposażony w otwór montażowy, ewentualnie sięgnąć po magnes neodymowy z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. W przypadku magnesów z gwintem zewnętrznym element drewnianym musi być wyposażony w tuleję gwintowaną, w którą można wkręcić magnes. W przypadku magnesów z gwintem wewnętrznym można je przytwierdzić do elementu drewnianego przy pomocy śruby o odpowiedniej średnicy. Oczywiście wówczas element drewniany również powinien być wyposażony w gwintowaną tuleję, która przytrzyma śrubę. Magnesy neodymowe z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym są dobrym zamiennikiem dla magnesów z otworem przelotowym pod wkręt. Mocowanie gwintowane jest mocniejsze i trwalsze.
Mocowanie magnesu na klej
Alternatywą dla magnesów neodymowych z obudową stalową wyposażoną w gwint zewnętrzny są magnesy o gładkiej powierzchni, jednostronne uzupełnione klejem. Magnesów tego typu nie przykręca się do elementów drewnianych, a zwyczajnie się przykleja. Zastosowanie wytrzymałego kleju sprawia, że mocowanie jest silne, ale nietrwałe. Klej z czasem wysycha i mocowanie słabnie. Poza tym mocowanie przy pomocy kleju sprawdza się jedynie w przypadku niewielkich magnesów o stosunkowo małej sile przyciągania. Gdy magnes jest duży i silny, wówczas dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mocowania skręcanego. Magnesy neodymowe z gwintem zewnętrznym pozwalają stworzyć trwałe połączenie z elementem drewnianym i tym samym minimalizują ryzyko oderwania magnesu od drewnianej powierzchni podczas jego użytkowania.
Do elementu drewnianego silny magnes neodymowy można przykleić lub przykręcić. W pierwszym wariancie zwykle korzysta się z magnesów jednostronnie pokrytych mocnym klejem. W drugim wariancie stosuje się neodymowe magnesy z gwintami zewnętrznymi lub wewnętrznymi pod śruby, ewentualnie magnesy z otworami pod wkręty. Co warte podkreślenia, połączenia skręcane są zawsze dużo trwalsze od połączeń klejonych.