Jak dobrać odpowiednią pompę do CO?
Data publikacji 3 lutego 2023
Odpowiednio wykonana instalacja centralnego ogrzewania to z pewnością jedna z ważniejszych w całym domu. Oczywiście jej najważniejszym zadaniem jest dostarczane ciepła, jednak dla osób, które planują instalacje CO w domu, również istotne jest także dbanie o przyszłe rachunki związane z ogrzewaniem. Nie można zapominać o tym, że instalacja planowana jest zazwyczaj na wiele lat, a każdy z pewnością chciałby płacić jak najniższe rachunki.
Instalacja CO
W planowaniu najlepszej instalacji CO niezbędne jest dokładne dopasowanie wszystkich elementów. Jednymi z tych, na których wybór należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, są pompy centralnego ogrzewania. Właściwie dopasowana pompa do pieca powinna uwzględniać całość instalacji, zarówno jak chodzi o jej wielkość, jak i potrzeby danego domu. Jednym z istotniejszych elementów instalacji CO w domach jednorodzinnych jest z pewnością właściwie dobrana pompa obiegowa CO.
Za co odpowiada pompa obiegowa?
Pompa obiegowa CO ma niezwykle istotne zadanie, wprawia w ruch znajdującą się w całej instalacji wodę. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje, pompy tego typu bowiem mogą być zamontowane przy piecu lub w innym miejscu instalacji, jako samodzielnie działające urządzenie. Bez względu jednak na miejsce, w którym będzie zlokalizowana, bardzo istotne jest właściwe jej dopasowanie do całej instalacji a przede wszystkim sprawdzenie kompatybilności z piecem ogrzewającym konkretny dom, inaczej bowiem mogą występować poważne awarie.
Jak dobrać pompę do instalacji CO?
Wybór pompy centralnego ogrzewania, która ma być zamontowana w konkretnej instalacji to bardzo wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim wielkość i waga pompy – tutaj powinna być ona dostosowana do wielkości instalacji grzewczej. Zbyt mała pompa niezwykle szybko może zakończyć żywot, ponadto istnieje ryzyko niedogrzania domu z powodu słabego obiegu wody. Zbyt duża może generować niezwykle wysokie koszty związane z eksploatacją instalacji CO, a także powodować awarie i również szybko przestać odpowiedni działać.
Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana pompa posiada system odpowietrzania, które powinno być wykonywane przynajmniej raz, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Warto także sprawdzić, czy konkretny model wyposażony jest w filtr, zatrzymujący znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia, zwłaszcza w przypadku gdy woda w konkretnym regionie nie jest zbyt dobrej jakości. To pozwoli znacząco przedłużyć żywotność pomp, zapewniając jej odpowiednie i bezproblemowe działanie.