Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Płyty PIR na poddasze

Płyty PIR na poddasze – czy to dobry pomysł?

Data publikacji 1 października 2023


Izolacja termiczna budynków współcześnie rozrosła się niemalże w osobną dziedzinę nauki. Rosnące ceny ogrzewania, świadomość ekologiczna i zwykła oszczędność utworzyły popyt na technologie służące ocieplaniu. Logiczne zatem, że przemysł chemiczny stworzył (i wciąż udoskonala) szereg budowlanych materiałów izolacyjnych. Ocieplanie poddaszy jest szczególnie ważne, ponieważ z powodu konwekcji budynki tracą znaczną część energii cieplnej przez dach. Przyjrzyjmy się zastosowaniu płyty PIR na poddasze.

Czym jest PIR i jakie ma właściwości?

Skrót ten oznacza poliizocyjanuran. Ten dość niedawno wynaleziony polimer znalazł wielki potencjał w budownictwie. Ma złożoną przestrzenną strukturę mikroskopową, chemicznie bardzo podobną do poliuretanu (PUR). Istnieją jednak między nimi istotne różnice w procesie produkcji, które sprawiają, że PIR ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,022 W/mK – lepszy niż większość styropianów). Ponadto pianka PIR jest sztywniejsza i odporniejsza na ściskanie niż poliuretanowa. Jest przy tym bardzo lekka, gęstości rzędu 30 kg/m³.

Materiał ten ma też świetne właściwości przeciwpożarowe. Po pierwsze, wiązania chemiczne pozostają w nim stabilne aż do temperatury 200°C. Po drugie, PIR wystawiony bezpośrednio na działanie płomienia zwęgla się z samego wierzchu. Powstała po chwili warstwa sadzy nie może się już dalej spalać, co ogranicza pożar.

Płyty PIR na poddasze – rozwiązanie przyszłości

Wszystkie powyższe własności czynią płyty PIR na poddasze rozwiązaniem niemal idealnym. Takie elementy są lekkie, więc można montować je również do sufitów i dachów bez ogromnego wysiłku ani dodawania znaczących naprężeń. Są przy tym na tyle sztywne, że po ułożonych np. na podłodze płytach można bezpiecznie chodzić. A w przypadku dachu? Najefektywniej jest ocieplić go podczas budowy lub wymiany, ale nie zawsze jest to opłacalne lub w ogóle możliwe (np. w przypadku budynków zabytkowych).

Płyty PIR pozwalają efektywnie ocieplić najwyższą kondygnację również przy montowaniu od wewnątrz, oczywiście o ile więźba i pokrycie dachowe są w dobrym stanie. Montowanie do krokwi od spodu pozwala zamienić zimny strych w ciepłe poddasze użytkowe.

Wady i zalety płyty PIR na poddasze

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że istnieje wiele różnych płyt PIR do różnych zastosowań. Podstawowy parametr to grubość, dostępna w granicach 2-18 cm. Od niej wprost zależy opór cieplny. Pamiętajmy, że w niskim pomieszczeniu obniżenie stropu o każdy centymetr robi dużą różnicę – bardzo możliwe, że potrzebny będzie kompromis między dogodną wysokością a ciepłem. Nie wszystkie płyty posiadają krawędzie typu pióro-wpust – to ważne dla możliwości montażu i eliminacji mostków termicznych. Niektóre posiadają fabryczne okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, dzięki którym można je bezpośrednio malować lub tapetować. Z kolei efekt izolacyjny polepsza błyszcząca okładzina metaliczna, która odbija promieniowanie cieplne z powrotem do budynku. Nie istnieje produkt, który idealnie spełnia wszystkie możliwe wymogi naraz. Dlatego przed dokonaniem wyboru najlepiej jest skonsultować się z fachowcami z firmy Recticel Izolacje.

Materiał zewnętrzny

Redakcja athome.com.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści zajmujący się tematyką ogrodów, wnętrz, życia domowego i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą oraz praktycznymi poradami, które inspirują naszych czytelników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz do aktywnego i satysfakcjonującego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?