Jak nie dopuścić do sytuacji, w której na drodze kończy ci się paliwo
Data publikacji 26 czerwca 2023
Powody, dla których samochód może odmówić posłuszeństwa i zwyczajnie zgasnąć podczas jazdy mogą być różne. Może to być wypadek czy awaria, ale powód może być też bardziej wstydliwy, bo może nim być zwykły brak paliwa. Jak więc uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony iść pieszo na stację benzynową albo dzwonić po pomoc w tak krępującej sytuacji?
Konsekwencje dla silników diesla
Sytuacja, w której twój samochód zatrzymał się w trakcie jazdy, może być niebezpieczna. Nie mówimy tu nawet o tym, że jeśli paliwa zabraknie na autostradzie czy drodze ekspresowej, to zatrzymanie się jest mocno utrudnione i może być przyczyną wypadku.
Chodzi o to, że układy paliwowe w silnikach diesla są zbudowane tak, że nie wystarczy po prostu dolać oleju napędowego i można jechać dalej. Odpalenie tak zgaszonego silnika może być mocno utrudnione lub nawet wymagać pomocy specjalisty.
Wskaźnik poziomu paliwa
Oczywistym sposobem kontrolowania poziomu paliwa w zbiorniku jest sprawdzanie wskazań na desce rozdzielczej. Wskaźnik poziomu paliwa jest połączony z pływakiem unoszącym się na powierzchni paliwa w baku i w ten sposób pokazuje, ile paliwa jest jeszcze w zbiorniku.
Spalanie i pojemność baku
Wskaźnik poziomu paliwa w większości samochodów nie pokazuje zasięgu, a jedynie to, jaka część baku jest jeszcze pełna. Aby poznać szacowany zasięg, musisz zagłębić się w funkcje samochodu i odnaleźć opcję zasięg. Większość nowoczesnych samochodów jest w taką funkcję wyposażonych, ale jeśli twój samochód takiej funkcji nie ma lub jest zwyczajnie starszy, to możesz samodzielnie oszacować zasię. Aby to zrobić musisz poznać pojemność swojego baku i średnie spalanie.
Jeśli więc twój samochód pali 10 litrów paliwa na 100 kilometrów, a wskaźnik paliwa pokazuje połowę 60-litrowego baku, to po łatwych obliczeniach wychodzi, że twój szacowany zasięg wynosi 300 kilometrów.