Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Rodzaje świateł przeciwmgielnych

Rodzaje świateł przeciwmgielnych: przednie, tylne, boczne

Data publikacji 25 maja 2023


Czasami odnosimy wrażenie, że większość kierowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ich samochód jest wyposażony w coś takiego jak lampy przeciwmgielne, a jeśli już sobie tę sprawę zdają, to najczęściej nie wiedzą, jak tych lamp używać. To przemyślenie zmotywowało nas do napisania krótkiego tekstu, który w skrócie wyjaśni działanie tego rodzaju lamp.

Kiedy skorzystać z oświetlenia przeciwmgłowego?

Zanim przejdziemy do opisywania przeciwmgłowych lamp przednich i tylnych musimy w kilku słowach wyjaśnić, kiedy w ogóle z tego rodzaju oświetlenia należy korzystać. W największych skrócie lampy przeciwmgłowe służą do oznaczania pozycji samochodu w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Zgodnie z polskim prawem kierowca może włączyć to oświetlenie, kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Lampy przeciwmgielne tylne

Każdy samochód osobowy dopuszczony do ruchu po drogach publicznych musi mieć co najmniej jedną tylną lampę przeciwmgielną. Wynika to z obowiązujących przepisów prawa. Lampa ta montowana jest w zderzaku lub w zespole lamp tylnych. Ma czerwoną barwę i charakteryzuje się większą intensywnością świecenia, dzięki czemu jest widoczna nawet w gęstej mgle.

Lampy przeciwmgielne przednie

Ten rodzaj oświetlenia nie jest obowiązkowy, choć bardzo przydatny. Przednie lampy przeciwmgłowe to dwa dodatkowe reflektory barwy białej lub żółtej zamontowane pod standardowymi reflektorami. Takie umiejscowienie nie jest przypadkowe. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza światło emitowane przez używane na co dzień reflektory odbija się od mgły prosto w oczy kierowcy. W związku z tym jedyne co lampy oświetlają to mgła. Przednie lampy przeciwmgłowe są montowane maksymalnie nisko aby wyeliminować to zjawisko i skorzystać z faktu, że zwykle tuż nad powierzchnią ziemi mgła jest mniej gęsta.

Z tego rodzaju oświetlenia można korzystać w dwóch sytuacjach:

  • Kiedy na skutek mgły, opadów atmosferycznych lub innej przyczyny przejrzystość powietrza spada. W takiej sytuacji światła przeciwmgielne mogą być zastosowane jako dodatkowe oświetlenie lub mogą zastąpić używane normalnie światła mijania.

  • Na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami od zachodu do wschodu słońca nawet jeśli przejrzystość powietrza jest dobra.

 

Redakcja athome.com.pl

Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści zajmujący się tematyką ogrodów, wnętrz, życia domowego i lifestyle'u. Dzielimy się profesjonalną wiedzą oraz praktycznymi poradami, które inspirują naszych czytelników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz do aktywnego i satysfakcjonującego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?